Ayar Hukuk ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

Dava Takibi

Açılmış bir davanın, en son durumunu öğrenmek için yapılan sorgulamaya dava takibi denmektedir.

Dava Takibi Nedir?

Açılmış bir davanın, en son durumunu öğrenmek için yapılan sorgulamaya dava takibi denmektedir. Dava takibi sayesinde, davalı ve davacılar, davalarının durumları hakkında bilgi sahibi oldukları gibi ilerlemeyen süreçlerin hızlandırılması için gerekli müdahalelerde de bulunabilirler.

Ülkemizde mahkemelerin iş yoğunluğunun çok fazla olmasından dolayı, davalar çok uzun sürmektedir. Davalı ve davacılar ise mahkeme katipliğine giderek davaları ile ilgili bilgilere ulaşamamaktadır. Özellikle dava ve mahkeme takip konularında, hukuki destek almadan davaların son durumlarının detaylarını öğrenmek de nerede ise imkânsız hâle gelmektedir.

Tecrübeli avukatlar ya da bu avukatlardan oluşan avukatlık büroları ise gerekli yasal prosedürleri bildiklerinden mahkeme takip işlemlerini, en iyi şekilde yapabilmektedir. Böylece hem davacı hem de davalılar, zaman kaybetmeden ve hiçbir uğraşa girmeden davaları ile ilgili tüm detaylar hakkında bilgilenmektedirler.

Dava Takibi Nedir? Nasıl Yapılır?

Açılmış bir davanın, en son durumunu öğrenmek için yapılan sorgulamaya dava takibi denmektedir. Dava takibi sayesinde, davalı ve davacılar, davalarının durumları hakkında bilgi sahibi oldukları gibi ilerlemeyen süreçlerin hızlandırılması için gerekli müdahalelerde de bulunabilirler.

Dava takibi en sağlıklı olarak avukatlar tarafından yapılacağından, dava takibi İstanbul başlıklı aramalarda tecrübeli ve yetkili avukat ve avukatlık büroları tercih edilmelidir.

İster davacı isterse davalı olsun tüm bireylerin, e-Devlet sistemi üzerinden dava dosyası takip imkânı bulunmaktadır. Böyle bir imkân bulunmasına rağmen, sistem sadece davanın ne aşamada olduğu ile ilgili çok kısa bilgi vermektedir.

Bu bilgiler, davaya taraf olan kişiler için yeterli olmadığından, daha fazla bilgiye ulaşmak için mahkemelerin idari işlerine başvurmakta ve oradan da aynı bilgilere ulaşabilmektedirler. Oysa, noterden onaylı bir vekalet belgesi ile avukata verilecek yetki sayesinde, en detaylı şekilde dava dosyası takip edilebilmektedir.

Dava Takibi Avukatlar Tarafından mı Yapılır?

Davalı ve davacı olan kişiler de e-Devlet sistemine girerek dava takibi yapabilmektedir. Sistem üzerinden görüntülenebilen bilgiler çok yüzeysel olmaktadır. Ayrıca mahkemelerin iş yoğunluğundan dolayı, sistemin güncellenmesi de gecikebilmekte ve bundan dolayı da en son duruma tam olarak ulaşılamamaktadır.

Bu nedenlerden dolayı, dava takiplerinin avukatlar tarafından yapılması, taraflar açısından daha faydalı olmaktadır.

Avukat olmadan da dava takibini, davanın tarafı olan kişiler yapabilmektedir. Avukatlar ise kanunun verdiği yetki ile dava dosyasının tamamına ulaşabilmektedir. Böylece taraflar avukatları sayesinde, davaları ile ilgili detaylara ulaşabilmektedir. Bu nedenle yapılan dava takibi İstanbul aramalarında, avukatlık ruhsatı olan ve tecrübeli avukatlarla anlaşılmalıdır.

Dava Takibinin Önemi

Davanın takip edilmesi çok önemlidir. Özellikle yetki verilmiş bir avukat, davanın tıkanması veya yavaş ilerlemesini hızlandırmak için gerekli yasal işlemleri yapabilir. Davalı taraf, davanın olumsuz yönde ilerlediğini öğrenince, avukatına danışarak varsa gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayabilir.

Ayrıca dava takibini yapan avukatlar, davanın muhtemel sonuçları ile ilgili müvekkillerine bilgi de verirler. Bu konu özellikle şirketler ve ticaret hukuku davaları için önem arz etmektedir. Davanın takibini yapan avukatlar, gerekli durumlarda ilave deliller toplayarak veya uzlaştırma yoluna gidilmesini önererek, müvekkillerinin zarara uğramasını engelleyebilirler. Davaları takip eden avukatlar, duruşma tarihlerinin daha erken olması konusunda da etkili olabilmektedir.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilrinizi bırakın, en kısa sürede sizi arayalım.

İletişim Kurun

Hukuki danışmanlıa mı ihtiyacınız var ?

Bizi Arayın, Uzman Avukatlarımız Yardmcı Olsun!

English Turkish