Ayar Hukuk ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

İcra ve İflas Hukuku

İcra ve İflas Hukuku, borcunu zamanında tahsil etmeyen borçluya karşı alacaklı tarafın haklarını koruyan hukuk sistemidir.

İcra ve İflas Hukuku Nedir?

Hukuk dalları arasında icra ve iflas hukuku da yer almaktadır. Öyleyse icra ve iflas hukuku nedir? Kısaca anlatacak olursak, borcunu ödemeyen ya da ödeyemeyen borçlunun borcunun, alacaklının edeceği talebe göre şekillenerek nasıl karşılanacağı konusunda bilgiler verir.

İcra Hukuku ile İflas Hukuku Arasındaki Fark Nedir?

İcra hukukuna ayrıca cüz’i icra hukuku da denilmektedir. Yani buna göre, borçlu varlığının sadece bir bölümü ile ya da bir veya birkaç alacaklısına karşı sorumlu olabilmektedir. İflas hukuku, diğer bir adı da külli icra ise borçlunun sorumluluğu bütün malvarlığı ile tüm alacaklarına karşı olur.

Alacaklı Borcunu Nasıl Karşılar?

Alacaklı borcunun karşılanmasını talep ettiği sürece, devlet zoru ile ya da taşınır, taşınmaz mallar üzerinde gerçekleştirilebilmektedir. Ülkemiz yasalarında hukuki olarak, borçludan alacaklarını nasıl tahsil edilebileceği düzenlenmiştir. Yine de bu işlemi yapabilmek için takip gereklidir.

Bu takibi gerçekleştirmenin en doğru yolu da avukat aracılığı ile ilgili hukuk dalı tarafından yapılmasıdır. Her dalda olduğu gibi hukuk dallarında da her konu için ayrı ayrı dal bulunmaktadır. Doğru yolda ilerlemek için seçtiğiniz avukatın icra ve iflas davalarında tecrübeli olması, ayrıca ulusal ve uluslar arası icra iflas mevzuatlarına da hakim olması gerekmektedir. Çünkü dava sürecini etkileyecek kararlar almasında oldukça etkili olacaktır.

Bursa Avukat sitesinde icra ve iflas hukuku konusunda tecrübesi ile göz dolduran avukatlarımız mevcuttur. Gerekli araştırmaları yaptığınızda en doğru adreste olduğunuzu sizler de fark edeceksiniz.

Alacaklı Borcunu Tahsil Edebileceği Yollar

İcra ve iflas hukukunda alacaklının borcunu tahsil etmek için çeşitli yolları vardır. Bu işlem, icra takibi yolu ile olabileceği gibi şartlar uygunsa iflas yolu ile de yapılabilmektedir. Hukuki yönden borçlunun taşınır ve taşınmaz mallarına ne şekilde el konulabileceği, takip başlatıp başlatamayacağı, takip başladıktan sonra borçlunun borcunu ödememesi durumunda, sahip olunan malların nasıl haciz edilebileceği, haciz edilen malların ise paraya nasıl dönüştürülebileceği icra ve iflas hukuku kaideleri arasında yer alır. Alacaklının dava dosyasını takip etmesi, icra iflas davalarının sonuçlanmasını ve sonuç hızını etkileyebilmektedir.

İcra ve İflas Hukukunda En Başarılı Sonuç Elde Etmenin Yolu

İcra ve iflas hukuku davalarında sağlıklı bir sonuç almak istiyorsanız, alacaklının icra ve iflas hukukunu detayları ile birlikte ya bilmeli ya da bu konuda uzmanlaşmış bir avukattan destek almalıdır.

Site linkinde yer alan adres üzerinden bizlere ulaşabilir ve iletişim bilgileri ile bilgi alabilirsiniz.

Sizler için en doğru ve üst düzeyde icra ve iflas konusunda tecrübe sahibi olan avukatlar arasında, avukat seçiminiz konusunda yardımcı olmamızı ister misiniz? İcra ve iflas davalarının takibi, hızlı ve etkin çözümlerimiz ile haklarınızı koruyarak, daha fazla hak kaybına uğramadan, gösterdiğimiz itina ile hizmet vermekteyiz.

İcra ve İflas Hukuku ve Danışmanlık Hizmeti

İcra ve iflas hukuku konularında daha detaylı bilgi almak isterseniz aşağıda belirtilen sorularla bize gelmek için beklemenize gerek yok.

  • İcra ve iflas hukuku nedir?
  • İcra ve iflas hukuku davaları nasıl sonuçlanır?
  • İcra ve İflas hukukunda dilekçe yeterli mi? Avukat tutmalı mıyım?
  • Borcumu tahsis etmek için aracı şart mı?
  • İcra davalarında hızlı çözüm için ne yapmalıyım?

Gibi sorularınızla iletişim kısmında yer alan adresimize gelerek yüz yüze gerçekleştirileceğimiz görüşmeler ile çözüme kavuşturabilmek için sizleri bekliyor, olacağız. Aklınıza takılan sorularınız ve düşünemedikleriniz ile sizlere hizmet vermekten kıvanç duyacağımızı unutmayınız.

Biz Sizi Arayalım!

İletişim bilgilrinizi bırakın, en kısa sürede sizi arayalım.

İletişim Kurun

Hukuki danışmanlıa mı ihtiyacınız var ?

Bizi Arayın, Uzman Avukatlarımız Yardmcı Olsun!

English Turkish